Essex County Indoor Bowling Association

Fixtures 2013/14

HOME PAGE

NEWS

OFFICERS

COMPETITIONS

COUNTY LEAGUE

LIBERTY TROPHY

EASTERN COUNTIES

UNDER 25s

OVER 60s

 

Day Date Time Versus Match Type Rinks Venue Result Top Rink
Sat 28th Sept 10.00 am O'60s v Liberty  Trial 6 Barking IBC 109-116  
Sun 29th Sept 10.00 am Kent U25 ICL 4 White Oak IBC 45-104
0-22
 
Sun 6th Oct 10.00 am Surrey U25 ICL 4 Wey Valley IBC 62.5-78
2-22
 
Tues 8th Oct 2.00 pm ECIBA v Cambridgeshire IBA County Friendly 6 Clacton & District IBC. 137-129 Keith Kerr, Paul Costin
John Gardner, Keith Riley
Sun 13th Oct 10.00 am Jacks Centre IBC (Friendly) U25 Friendly 4 Jacks Centre IBC 50-117  
Sun 13th Oct 2.30 pm Berkshire County Friendly 6 Whiteknights IBC 114-104  John Barnard, Eddie Fancourt
George Woodhall, Maurice Eveleigh
Weds 16th Oct 2.00 pm Northamptonshire (Surrey Cup) County Friendly 6 Wellingborough IBC 107-130
6-16
Andrew Penfold, Wally White
Mike Ferris, Keith Riley
Thurs 24th Oct 12 noon131-118 Kent Nat O60 KO 3 Barking IBC 112-125  
3 Mote Park IBC  
Sat 26th Oct 10.00am Ilford & DIBC U25 Friendly 4 Ilford & DIBC 79-95  
Thurs 31st Oct 2.30 pm Essex VP's BA County Friendly 6 Clacton & DIBC 111-136 Chris Long, Ken Barrett
Dave Griggs, Jim Bunce
Tues 5th Nov 2.00 pm Sussex County Friendly 5 Horsham IBC 117-109 Chris Cann, Keith Smith
Brian Squirell, Mick Harvey
Sat 16th Nov 2.30 pm Bedfordshire (Surrey Cup) County Friendly 6 Turpins IBC 136-102
(19-3)
Derek Giffen, John Wellsman
Danny Dobbs, Keith Riley
Sun 17th Nov 10.00 am Kent U25 NDR 1 Falcon IBC 28-58  
1 Mote Park IBC  
Tues 19th Nov 2.00 pm Warwickshire County Friendly 6 Chesterton IBC 130-89 Tony Seago, Peter Ward
David Barnes, Mike Ferris
Sat 23rd Nov 10.00 am  Sussex Liberty 6 Adur IBC 99-120  
Sun 24th Nov 10.00 am Hampshire U25 ICL 4 Lodden Vale IBC 89.25-52
(18-4)
 
Tues 3rd Dec 2.30 pm ECIBA v Essex Umpires B.A. County Friendly 4 Ilford & DIBC 79-67 John King, Ray Woollard
Mike Harrison, Mike Ferris
Thurs 12th Dec 2.30 pm Surrey CIBA (Surrey Cup) County Friendly 6 Essex County IBC 114-124 Peter Russell, John Davey
Mike Ferris, Keith Riley
Sun 5th Jan 10.00 am Kent U25 ICL 4 Ilford & DIBC 71-89
(2-20)
 
Mon 6th Jan 2.30 pm Norfolk County Friendly 6 Wymondham Dell IBC 138-120 John Chapman, Tony Payne
Richard Nicholson, Keith Riley
Sat 11th Jan   Liberty Trophy 2nd Rd Liberty        
Sun 12th Jan 10.00 am  Norfolk Senior ECL 4 Diss & District IBC 55-103
(2-14)
 
Sun 19th Jan 2.30 pm Kent CIBA (Surrey Cup) County Friendly 6 Essex County IBC 103-114
(6-16)
Pat Mead, Paul Costin
Brian Adams, Martyn Jackson
Sun 26th Jan 10.00 am Norfolk U25 ECL 2 Clacton & District IBC 15-68  
Tues 28th Jan 2.30 pm Middlesex County Friendly 6 Tye Green IBC 131-118 Eddie Dennison, Brian Johnson
Ray Hewing, Keith Riley
Sat 1st Feb   Liberty Trophy 3rd Rd Liberty        
Sun 2nd Feb 10.00am Hampshire U25 ICL 4 Tye Green IBC 115-47.5
(20-2)
 
Tues 4th Feb 2.30 pm Eastern Counties IBA County Friendly 6 Tye Green IBC 157-111 Roy Baker, Colin Wright
Mike Ferris, Wally Whitehall
Thurs 6th Feb 2.00 pm Buckinghamshire (Surrey Cup) County Friendly 6 Foxhall IBC 166-94
(20-2)
Peter Hart, David Collison
Peter Brown, David Dar
Fri 7th Mar 2.30 pm Sussex (Surrey Cup) County Friendly 6 Jacks Centre LBC 102-136 Peter Green, William Balaam
Mike Ferris, Gordon Cochrane
Sun 9th Feb 10.00 am Cambridgeshire Senior ECL 4 Tye Green IBC 107-60
(16-0)
 
Sun 9th Feb 1.30 pm ECLIBA Executive 6 Clacton & District IBC 132-106 Alan Knight, Paul Costin
Les Staples, David Griggs
Weds 19th Feb 2.30 pm Berkshire County Friendly 6 Falcon IBC 119-130 Ray Woollard, Les Parris
Dave Dalley, George Coster
Sun 23rd Feb 10.00 am Cambridgeshire U25 ECL 2 March IBC  18.25-46  
Sun 2nd Mar 10.00 am Auker Cup EC U25 2 County Arts IBC 3rd Place  
Tues 4th Mar 2.00 pm Surrey      County Friendly 6 Sutton IBC 103-134 Tom Thake, Brian O Leary
Derek Bluck, Alan Finch
Weds 5th Mar 2.15 pm Suffolk County Friendly 6 Colchester IBC 148-97 Ian Harris, Reuben Moffat
Andrew Brown, George Coster
Sat 8th Mar   Liberty Trophy Semi final Liberty        
Sun 9th Mar 10.00 am Surrey U25 ICL 4 Ilford & DIBC 92-56.5
(22-0)
 
Sun 9th Mar 2.00 pm Kent (Surrey Cup) County Friendly 6 White Oak IBC 119-121 Dave West, Ray Woollard
John Drewe, Jim Bunce
Weds 12th Mar 2.30 pm Norfolk County Friendly 4 Ilford & DIBC 85-95 Martin Forde, Brian Adams
Frank Tipson, Paul Whellams
Sun 16th Mar 10.00 am   Suffolk Senior ECL 4 Colchester IBC 69-86
(3-13)
 
Weds 19th Mar 2.30 pm Hertfordshire (Surrey Cup) County Friendly 6 Jacks Centre IBC 108-111
(4-18)
Mike France, Rob Pooley
Ray Walker, Keith Riley
Fri 21st Mar   Riverside IBC County Tour        
Sat 22nd Mar   Banister Park IBC County Tour        
Sun 23rd Mar   Bournemouth IBC County Tour        
Mon 24th Mar   Loddon Vale IBC County Tour        
Sun 23rd Mar 10.00 am Suffolk U25 ECL 2 Ipswich IBC    
Sun 30th Mar 10.00am 2 Wood Inter County Triples   3 Lodden Vale IBC    
Sun 13th Apr   Liberty Trophy Final          
Sun 13th Apr 10.00am ECIBA Finals     Barking IBC    

President's Select Matches
Day Date Time Versus   Rinks Venue Result Top Rink
Sun  20th Oct 2.00 pm Rayleigh Leisure IBC Pres Select 3 Rayleigh Leisure Centre 67-56 Roger Kettle, Peter Maley
Derek Stockdale, Keith Riley
Sun 17th Nov 2.30 pm Stonyhill IBC Pres Select 6 Stonyhill IBC 115-137 Chris Pack, Eddie Rubidge
Peter Dodson, Denis Sheldrake
Fri 22nd Nov 2.30 pm Jacks Centre IBC Pres Select 6 Jacks Centre LBC 131-104 Chris Barker, Ray Woollard
Ray Hewing, Mike Ferris
Tues 10th Dec 2.30 pm Ilford & Dist IBC Pres Select 4 Ilford & DIBC 79-87 Peter Neighbour, Keith Kerr
David Dar, Keith Riley
Weds 8th Jan 2.30 pm Essex County IBC Pres Select 6 Essex County IBC 128-112 John Drewe, Lou Jacobs
Vic Brady, Keith Riley
Thurs 16th Jan 2.00 pm West Mersea IBC Pres Select 4 West Mersea IBC 49-65 Peter Russell, Wally White
Ray Woollard, Mike Ferris
Thurs 23rd Jan 2.30 pm Chigwell IBC Pres Select 6 Chigwell IBC 138-104 Ray Woollard, Bob Westley
Ray Hewing, Mike Ferris
Sun 26th Jan 2.30 pm Clacton & Dist IBC Pres Select 6 Clacton & District IBC 116-108 Peter Neighbour, Peter Russell
Dave Cocklin, Bobby Locke
Thurs 30th Jan 2.30 pm Harwich & Dist IBC Pres Select 4 Harwich DIBC 102-69 Terry Cardwell, Arthur Newell
Chris Watson, David Mitchell-Gears
Tues 11th Feb 2.15pm Colchester IBC Pres Select 6 Colchester IBC 75-170 Roger Kettle, Mike Scott
Ray Patrick, Ken Clarke
Sun 16th Feb 1.30 pm Barking IBC Pres Select 4 Barking IBC 119-95 Pat Whitbread, Phil Joiner
Ricky Watson, Jim Bunce
Thurs 6th Mar 2.00 pm Southend IBC Pres Select 3 Southend IBC 67-53 Pat Mead, Stephen Roper
Bob Pashley, Mike Ferris
Thur 10th Apr 2.30 pm Tye Green IBC Pres Select 6 Tye Green IBC 127-105 John Vile, Wally White
Kevin Robertson, John Brady