Essex County Indoor Bowling Association

Results 2012/13

HOME PAGE

NEWS

OFFICERS

COMPETITIONS

COUNTY LEAGUE

LIBERTY TROPHY

EASTERN COUNTIES

UNDER 25s

OVER 60s

 


County Friendlies and Competitions
Day Date Time Versus Match Type Rinks Venue Result Top Rink
Sat 29th Sept 10.00am O'60's v Liberty  Trial 6 Barking 75-159
Sun 30th Sept 10.00am Kent Inter County U25s 4 White Oak 54-95
(3-19)
 
Sun 7th Oct 10.00am Surrey Inter County U25s 4 Wey Valley 80.25-70
(16-6)
Tues 9th Oct 2.00pm Cambridgeshire County Friendly 6 Ely 145-80 Roy Woollard, Roy Barnes,
Brian Adams, Alf Burton
Sun 14th Oct 2.30pm Berkshire Surrey Cup 6 Whiteknights 123-108
(16-6)
Eric Roberts, Chris Cann
Ian Watson, Fred Richardson
Weds 17th Oct 10.00am Hertfordshire Inter County O60s 3 Essex County 166-95
(24-0)
 
3 Cheshunt
Weds 17th Oct 2.00pm Northamptonshire Surrey Cup 6 Turpins 127-111
(17-5)
Mick Davison, Keith Smith
Mike Fell, Mick Harvey
Sun 21st Oct 10.00am Berkshire      Nat Double Fours U25s 2 Tye Green W/O  
Sat 27th Oct 2.30pm Ilford Under 25s Friendly 4 Ilford 90-72  
Thurs 1st Nov 2.30pm Essex V.P. BA County Friendly 6 Clacton 121-123 Mel Wheeler, Ray Woollard,
Mike Ferris, Jim Bunce
Sun 4th Nov 10.00am Kent Nat Double Fours U25s 2 Tye Green
& Ashford
37-43  
Tues 6th Nov 2.00pm Sussex Surrey Cup 6 Horsham 95-125
(1-21)
Alf Spratt, Ray Hewing
Ray Patrick, Roy Smith
Sat 10th Nov 10.00am Hampshire     Liberty 1st Round 6 Barking 147-92  
Mon 12th Nov 2.30pm Suffolk County Friendly 6 Ipswich 138-88 Harry Sykes, Ray Woollard
John Russell, Dave Griggs
Fri 16th Nov 2.30pm Hampshire Surrey Cup 6 Loddon Vale 149-87
(22-0)
Chris Pack, David Peterson
Dave Griggs, Joe Harris
Mon 19th Nov 10.00am Suffolk Inter County O60s 3 Tye Green 136-100
(20-4)
 
3 Sudbury
Tues 20th Nov 2.00pm Warwickshire County Friendly 6 Chesterton 131-106 Albert Harrison, Paul Costin
Dave McKillop, John Winsor
Sat 24th Nov 10.00am Berkshire Liberty 2nd Round 6 Barking 116-62  
Weds 28th Nov 1.00pm Northamptonshire Inter County O60s 3 Colchester 118-103
(18-6)
 
12.00pm 3 Kingsthorpe
Tues 4th Dec 2.30pm Essex Umpires BA County Friendly 4 Ilford 75-74 Eddie Fancourt, Malcolm Stuart
Andy Sales, Jim Bunce
Thur 13th Dec 2.30pm Surrey County Friendly 6 Essex County  108-125 Bob Hollis, Charlie Creighton
George Lawrence, Mike Ferris
Sun 6th Jan 2.30pm Bedfordshire County Friendly 6 Bedford Borough 81-109 Mark Garrett, Bill Murphy
Bob Biffen, Martyn Jackson
Sun 6th Jan 10.00am Kent Inter County U25s 4 Ilford 58-87
(3-19)
 
Mon 7th Jan 10.00am Norfolk Inter County O60s 3 Falcon 112-100
(20-4)
 
3 Norfolk
Tues 8th Jan 12.30pm Norfolk County Friendly 6 Clacton   108-127 John Drewe, Roy Baker
Eddie Dennison, Trevor Gosling
Sat 12th Jan 10.00am Somerset Liberty Quarter Final 6 Loddon Vale 108-106  
Sun 13th Jan 10.00am Cambridgeshire U25s ECL 2 Turpins 25-47  
Sun 20th Jan 2.30pm Kent Surrey  Cup 6 Essex County   Match Cancelled
Sun 27th Jan 10.00am Cambridgeshire ECL 4 March   Match Cancelled
Weds 30th Jan 2.30pm Middlesex County Friendly 6 Glebelands 113-122 Peter Hart,Dave Barber
Roy Baker, Mike Ferris
Sun 3rd Feb 10.00am Hampshire Inter County U25s 4 Ilford 100-45
(22-0)
 
Sun 3rd Feb 10.00am Cambridgeshire ECL - Rearranged Match 4 St Neots 82-70
(12-4)
 
Tues 5th Feb 2.30pm Eastern Counties BA County Friendly 6 Tye Green  166-85 Terry Quinn, Keith Smith
Alf Kitchener, Keith Riley
Thurs 7th Feb 2.00pm Buckinghamshire Surrey Cup 6 Turpins 142-91
(18-4)
John Cooch, Dave Dalley
Les Mercer, Ron Wheate
Sun 10th Feb 1.15pm ECLIBA Executive 6 Colchester  123-95 Gordon Ogden, Paul Costin
Ken Clarke, George Coster
Sun 10th Feb 10.00am Suffolk U25s ECL 2 Clacton   29-40  
Sun 17th Feb 10.00am Hampshire Inter County U25s 4 Loddon Vale 76.75-76
(16-6)
 
Mon 18th Feb   Kent Inter County O60s 6 Cheshunt 102-127  
Weds 20th Feb 2.30pm Berkshire County Friendly 6 Falcon 178-76 Tony Elllis, Dave West
George Martin, Mike Ferris
Sat 23rd Feb 2.00pm Bedfordshire Surrey Cup 6 Kempston 143-121
(16-6)
Sam Moss, Andrew Brown
Joe Harris, Graham Easterbrook
Sun 24th Feb 10.00am Suffolk ECL 4 Haverhill 72-49
(14-2)
 
Thurs 28th Feb 2.30pm Sussex County Friendly   Jacks Centre 122-107 Ted Sargeant, Ken Hayden
John Davey, Jim Bunce
Tues 5th Mar 2.00pm Surrey Surrey Cup 6 Sutton 94-152 No winning rink
Weds 6th Mar 2.15pm Suffolk County Friendly 6 Colchester  170-89 Austin Heffernan, Jim Holloway
Danny Bonner, Derek Wheeler
Sat 9th Mar   Surrey Liberty Semi-Final 6 Barking 120-93  
Sun 10th Mar 2.00pm Kent County Friendly 6 White Oak 92-149 Jim Bunce, John Drewe
Joe Meadows, Dave Griggs
Weds 13th Mar 2.00pm Norfolk County Friendly 4 Diss 61-92 Ian Harwood, Roger Kettle
John Ward, John Gardner
Sun 17th Mar 10.00am Norfolk U25's ECL 2 Norfolk 27-48  
Weds 20th Mar 2.30pm Hertfordshire Surrey Cup 6 Cheshunt 110-108
(17-5)
Tom Anderson, Richard Nicholson
Brian Adams, John Hansen
Sun 24th Mar 10.00am Surrey Inter County U25s 4 Ilford 94-66.5
(19-3)
 
Sun 24th Mar 10.00am Norfolk ECL   Clacton 81-87
(4-12)
 
Mon 1st April   Inter County Over 60's Final     Nottingham    
Fri 5th April   County Tour     Melton & District 126-183 Peter Harris, Roland Cross
Derek Stockdale, Keith Riley
Sat 6th April   County Tour     Erewash 150-155 Ray Woollard, George Druce
Andy Jeffrey, Alf Spratt
Sun 7th April   County Tour     Rushcliffe 130-98 Roy Leaning, Arthur Whitcombe
Derek Page, Andy Jeffrey
Mon 8th April   County Tour     Leicester 171-148 John Chapman, George Lee
Derek Stockdale, Keith Riley
Sun 7th April 1.30pm Cumbria Liberty  Final   Nottingham 107-119  
Sun 7th April 10.00am 2 Wood Triples & Presentation     Loddon Vale Withdrawn  
Sat 13th April     Denny Plate S/F & Final   Falcon    
Sun 14th April     Denny Cup S/F & Final   Falcon    
Sun 21st April   County Finals     Falcon    
             
Presidents Select Matches
Weds 3rd Oct 2.30pm Falcon   6 Falcon 98-131 John Burgess, Ron Shayshutt
Peter Cole, Vic Brady
Sun 21st Oct 2.00pm Rayleigh Leisure    3 Rayleigh 56-52 Ray Woollard, Alan Blatchford
Derek Stockdale, Jim Bunce
Sun 18th Nov 2.30pm Stonyhill   6 Stonyhill 123-122 Clive Mear, Ed Rubidge
Gerry Budgen, John Ward
Fri 23rd Nov 2.30pm Jacks Centre   6 Jacks Centre 113-118 Ray Woollard, Vernon Kemp
Ian Bates, Derek Stockdale
Tues 11th Dec 2.30pm Ilford   4 Ilford    114-46 Mark Garrett, John Drewe
Peter Cole, Mike Ferris
Weds 9th Jan 2.30pm Essex County   6 Essex County 92-134 Ken Playle, Vic Hunt
Stuart Harvey, Jim Bunce
Weds 16th Jan 2.00pm Turpins   6 Turpins    Match Cancelled
Thurs 17th Jan 2.00pm West Mersea   3 West Mersea 49-66 No winning rink.
Thurs 24th Jan 2.30pm Chigwell   6 Chigwell     Match Cancelled
Sun 27th Jan 2.30pm Clacton 6 Clacton   125-130 Roger Kettle, Gary Robinson
Ted Moore, Don Fox
Thurs 31st Jan 2.30pm Harwich   4 Harwich 78-77 Dave Chappell, Geoff Johnson
Ray Walker, Jim Bunce
Tues 12th Feb   Colchester   6 Colchester 111-123 Ian Bates, Ted Lilley
Dave Griggs, Mike Ferris
Sun 17th Feb 1.30pm Barking   4 Barking   110-62 Peter Ward, David Barnes
Keith Powell, Jim Bunce
Thurs 7th Mar 2.00pm Southend   3 Southend 53-68 Ray Woollard, Mike France
Brian Adams, Mike Ferris
Thurs 11th April 2.30pm Tye Green   6 Tye Green  146-105